Sibiu Jazz Festival 2017
18-21 mai 2017

Locaţie: Piața Mică Sibiu

Joi 18.05.2017
    - Karnas Formula (Polonia)
Vineri 19.05.2017
    - Jeff Herr Corporation (Luxemburg)
    - Yilian Cañizares (Cuba, Elvetia, Germania)
Sâmbătă 20.05.2017
    - Mauro Sigura Quartet (Italia)
    - Natalia M. King Quintet (SUA, Franta)
Duminică 21.05.2017
    - Black String (Coreea De Sud)
    - Mozayek Band (Siria)

Pagina oficială: www.sibiujazz.ro

Evenimente trecute:

Sighişoara Blues Festival 2017
31 martie-1 aprilie 2017

Locaţie: sala de concerte Mihai Eminescu, de la orele 19:30

Vineri 31.03.2017
  - Steven de Bruyn & The Rhythm Hunks (BE)
  - Mississippi Heat (USA)
Sâmbătă 01.04.2017
  - Alvin Youngblood Hart (USA)
  - Danielle Nicole Band (USA)

Pagina oficială: www.blues-festival.ro
Sighişoara Blues Festival 2016
25-26 martie 2016

Locaţie: sala de concerte Mihai Eminescu, de la orele 19:30

Vineri 25.03.2016
  - Soul Serenade (RO)
  - Deitra Farr (USA)
Sâmbătă 26.03.2016
  - Boo Boo Davis (USA)
  - Dwayne Dopsie (USA)

Pagina oficială: www.blues-festival.ro
Sibiu Jazz Festival 2015
22-25 octombrie 2015

Locaţie: Sala Thalia

Joi 22.10.2015
    - Niccolo Faraci Quartet (IT)
    - Vein Trio (CH)
Vineri 23.10.2015
    - Dorantes: InterAccion, Flamenco Jazz (ES)
    - Edi Jak Neumann Quartet - In memoriam Ornette Coleman (USA, RO, UK, SE)
Sâmbătă 24.10.2015
    - Jazz Residency Concert (JO, RO)
    - Amos Hoffman Quartet: Brown Sugar (Israel)
    - Soneros De Verdad (CU)
Duminică 25.10.2015
    - Sebastian Spanache Trio (RO)
    - Island Jazz (MG, MU, MZ)

Pagina oficială: www.sibiujazz.ro
Sighişoara Blues Festival 2015
27-28 martie 2015

Locaţie: sala de concerte Mihai Eminescu, de la orele 19:30

Vineri 27.03.2015
  - Bruce Katz Band (USA)
  - Candye Kane (USA)
Sâmbătă 28.03.2015
  - The Jimmys (USA)
  - Joe Louis Walker (USA)

Pagina oficială: www.blues-festival.ro
Sibiu Jazz Festival 2014
23-26 octombrie 2014

Locaţie: Sala Thalia

Joi 23.10.2014
    - Carmen Souza - "Kachupada"
    - Chico Freeman - The Elvin Jones Project
Vineri 24.10.2014
    - Nicolas Kummert - "Homage to Sax"
    - Ramon Valle - "Carribean Dreams"
    - Eli Degibri - "Twelve"
Sâmbătă 25.10.2014
    - Martin Reiter Trio - "The acoustic experience"
    - Peter Sarosi - "Zaraza"
    - Jaroslaw Bester - "The Golden Land"
Duminică 26.10.2014
    - James Blood Ulmer & Pierre Dorge & New Jungle Orchestra - "Hightime"
    - Alegre Correa - "Songs of Moment"

Pagina oficială: www.sibiujazz.ro
Gărâna Jazz Festival 2014
10-13 iulie 2014

Poiana Lupului, Gărâna

Joi 10.07.2014:
  - Adam Bałdych Imaginary Quartet
  - Andy Sheppard Trio Libero
  - Dave Douglas Riverside Project
  - Marius Neset Quartet
Vineri 11.07.2014:
  - Elena Mîndru Finnection
  - Joey DeFrancesco Trio
  - Ulf Wakenius Band
  - Arve Henriksen Band
Sâmbătă 12.07.2014:
  - Tiberian/Dahlgren/Betsch
  - The Crimson ProjeKCt
  - Kimmo Pohjonen
Duminică 13.07.2014:
  - JazzyBit
  - Pedro Negrescu Trio
  - Mike Stern with Bill Evans ft. Dennis Chambers & Tom Kennedy
  - Tom Harell "Colors of a Dream" with Johnathan Blake, Wayne Escoffery, Ugonna Okegwo, Jaleel Shaw, and Esperanza Spalding

Pagina oficială: www.garana-jazz.ro
Sighişoara Blues Festival 2014
28-29 martie 2014

Locaţie: sala de concerte Mihai Eminescu, de la orele 19:30

Vineri 28.03.2014
  - King Pug (UK, Spania)
  - Sharrie Williams (USA)
Sâmbătă 29.03.2014
  - Tangled Eye (USA, Olanda)
  - Eugene "Hideaway" Bridges (USA)

Pagina oficială: www.blues-festival.ro
Concert Stanley Jordan & Teodora Enache: "Hymns for Voice & Fingers"
13 noiembrie 2013 Bucuresti: 19:00, Ateneul Roman
16 noiembrie 2013 Sibiu: 19:00, Sala Thalia

Bilete Bucuresti: www.eventim.ro/ro/bilete/teodora-enache-si-stanley-jordan-bucuresti-ateneul-roman-337129/event.html
Bilete Sibiu: www.eventim.ro/ro/bilete/teodora-enache-si-stanley-jordan-sibiu-sala-thalia-337346/event.html
Gărâna Jazz Fest 2013
11-14 iulie 2013

Poiana Lupului, Gărâna

Joi 11.07.2013:
  - Ansamblul de percuție PREZENT (România)
  - Bill Frisell – Bigsur Sextet (USA)
  - Charles Lloyd – Sangam (USA, India)
  - Peter Sarosi - Azara (Romania, Cuba)
Vineri 12.07.2013:
  - Irina Popa & The Sinners (Romania)
  - Arild Andersen Trio (Norvegia, UK, Italia)
  - Luiza Zan Project (Romania, USA, Ungaria)
  - John Surman – Valhalla (UK, Norvegia)
Sâmbătă 13.07.2013:
  - Peter Wertheimer Quartet (Israel)
  - Pawel Kaczmarczyk Audiofeeling Band (Polonia)
  - Dainius Pulauskas Group (Lituania)
  - In The Country (Norvegia)
  - Bugge Wesseltoft Piano Solo (Norvegia)
Duminică 14.07.2013:
  - Jazzybit (România)
  - Bugge Wesseltoft, Joe Claussell & Ilhan Ersahin: "The Electric Trio" (Norvegia, USA, Turcia)
  - Nicolas Simion Trio – Crazy World Feat. Eugen Gondi & Sorin Romanescu (Romania)
  - Magnus Öström (Suedia)

Pagina oficială: www.garana-jazz.ro
Sibiu Jazz Festival 2013
12-19 mai 2013

Locaţie: Sala Thalia, Teatrul Gong, Piaţa Mare

Duminică 12.05.2013
  Piaţa Mare
    - Drum Kitchen Berlin (Germania)
Luni 13.05.2013
  Piaţa Mare - Drum Kitchen Berlin (Germania)
  Teatrul Gong - Concursul Sibiu Jazz Festival
Marţi 14.05.2013
  Piaţa Mare - Drum Kitchen Berlin (Germania)
  Teatrul Gong - Concursul Sibiu Jazz Festival (gala,premiere)
Miercuri 15.05.2013
  Piaţa Mare - Drum Kitchen Berlin (Germania)
Joi 16.05.2013
  Piaţa Mare - Drum Kitchen Berlin (Germania)
  Piaţa Mică
    - Steve Houben Trio (Belgia)
    - Seun Kuti & Egypt 80 (Nigeria)
Vineri 17.05.2013
  Piaţa Mare - Drum Kitchen Berlin (Germania)
  19:00 Sala Thalia
    - Antonio Flinta Quartet (Italia)
    - Omar Sosa - The new Afro-Cuban Quartet (Cuba)
Sâmbătă 18.05.2013
  Piaţa Mare - Drum Kitchen Berlin (Germania)
  19:00 Sala Thalia
    - Grzegorz Karnas Quintet (Polonia)
    - Richard Galliano - Tangaria New Quartet (Franta)
Duminică 19.05.2013
  19:00 Sala Thalia
    - Omri Mor & Andalou Jazz Project (Israel)
    - Carlos Maza & Familia (Spania)

Pagina oficială: www.sibiujazz.ro
Concert John Mayall (+invitat Harry Tavitian)
Bucureşti, 11 noiembrie 2012

20:00 Sala Palatului

Bilete: eventim.ro
Jazz and More Sibiu
5-7 octombrie 2012


Vineri 05.10.2012:
  18:00 Sala Thalia
    - WKM Trio(D)
    - SCHI.VA (D, A)
    - Brackish(GB)
    - Anat Cohavi's Momentum (IL, AUS, D)
  23:00 Atrium Cafe
    - Clayton Thomas (AUS)
Sâmbătă 06.10.2012:
  14:00 Johanniskirche
    - David Maranha, Margarida Garcia, Gabriel Ferrandini (P)
    - Soprano Duo (Anat Cohavi - ss, Frank Paul Schubert - ss) (IL, D)
  18:00 Sala Thalia
    - Blaise Siwula, Udo Schindler, Carsten Radtke - g (USA, D)
    - Foils Quartet (D, GB)
    - Mikolaj Trzaska's IRCHA Clarinet Quartet (PL)
    - Full Blast (D, CH)
  23:00 Atrium Cafe
    - Nisus Duets (GB)
    - Andreas Willers - g / Olaf Rupp - g (D)
Duminică 07.10.2012:
  14:00 Johanniskirche
    - Carsten Radtke (D)
    - Stylipsticks + Mircea Tiberian (RO)
  18:00 Sala Thalia
    - Isabelle Duthoit, Franz Hautzinger (F, A)
    - Schweizer Holz Trio (CH)
    - Olaf Rupp, Matthias Müller, Rudi Fischerlehner (D, A)
  23:00 Atrium Cafe
    - Transmit (AUS, D, GB, IRL)

Pagina oficială: www.jazzandmore.ro
Gărâna Jazz Festival 2012
12-15 iulie 2012

Poiana Lupului, Gărâna

Joi 12.07.2012:
  - Adrian Gaspar Trio (Austria)
  - John Scofield's Hollowbody Band (SUA)
Vineri 13.07.2012:
  - Mario & The Teachers (România)
  - Portico Quartet (UK)
  - Edgar Knecht Quartet (Germania)
  - Brink Man Ship feat. Nils Petter Molvaer (Elveţia, Norvegia)
Sâmbătă 14.07.2012:
  - Tord Gustavsen Quartet (Norvegia)
  - Dave Holland Prism (SUA)
  - Markku Ounasckari Quartet (Finlanda)
Duminică 15.07.2012:
  - Emi Dragoi & Jazz Hot Club de Roumanie (România)
  - Eugen Gondi Trio (Olanda)
  - Bugge Wesseltoft & Friends (Norvegia, Franţa, Germania)
  - Carlos Bica - Azul (Portugalia)
  - Marc Ribot y Los Cubanos Postizos (SUA, Cuba)

Pagina oficială: www.garana-jazz.ro
Sibiu Jazz Festival 2012
6-13 mai 2012

Locaţie: Sala Thalia, Teatrul Gong, Piaţa Mică

Duminică 06.05.2012
  20:00 Pavilion Piaţa Mică
    - Loungerie II
    - Peter Sarosi & Azara
  23:30 UNIT (Cotton) Club - jam session
Luni 07.05.2012
  18:30 Pavilion Piaţa Mică - Concursul Sibiu Jazz Festival
  23:30 UNIT (Cotton) Club - jam session
Marţi 08.05.2012
  19:00 Pavilion Piaţa Mică - Concursul Sibiu Jazz Festival (gala,premiere) + recital Miegymas (Ungaria)
  23:30 UNIT (Cotton) Club - jam session
Miercuri 09.05.2012
  20:00 Pavilion Piaţa Mică
    - Hadar Noiberg "Persian Love Story" (Israel)
    - Jazzpospolita (Polonia)
    - Ulrich Drechsler Quartet, "Drum'n bass hip-hop" (Austria)
  23:30 UNIT (Cotton) Club - jam session
Joi 10.05.2012
  20:00 Pavilion Piaţa Mică
    - Dream of the Elephant Orchestra "Roots of Heaven" (Belgia)
    - Mixtuur "Back To Africa" (Belgia, Burkina Faso, Africa de Sud)
  23:30 UNIT (Cotton) Club - jam session
Vineri 11.05.2012
  19:00 Sala Thalia
    - Harold Lopez Nussa Quintet "Siempre Cuba" (Cuba)
    - Chano Dominguez Quartet "Flamenco Sketches" (Spania)
  23:30 UNIT (Cotton) Club - jam session
Sâmbătă 12.05.2012
  19:00 Sala Thalia
    - Joo Kraus Quartet "Songs from Neverland" (Germania)
    - Ron Carter Quartet "Dear Miles" (SUA)
  23:30 UNIT (Cotton) Club - Recital Trupa VAN (Ungaria) + jam session
Duminică 13.05.2012
  21:00 UNIT (Cotton) Club
    - Mario & The Teachers (Romania)
    - Irina popa (Romania)

Pagina oficială: www.sibiujazz.ro
Concert Chick Corea & Gary Burton
Bucureşti, 20 martie 2012

19:30 Sala Palatului

Bilete: eventim.ro
Sighişoara Blues Festival - ediţia a 8-a
23-25 februarie 2012

Locaţie: sala de concerte Mihai Eminescu, de la orele 19:30

Joi 23.02.2012
  - Samuel James (USA)
  - Johnny Winter (USA)
Vineri 24.02.2012
  - Samantha Fish (USA)
  - Shakura S'Aida (CA)
Sâmbătă 25.02.2012
  - Bob Brozman (USA)
  - Corey Harris & Rasta Blues (USA)

Pagina oficială: www.blues-festival.ro
Concert Ab Baars Trio + NY Guests
Oradea, 23 noiembrie 2011

20:00 Casa de Cultura

Detalii: muzicadevest.ro/2011/11/09/ab-baars-trio-ny-guests-in-premiera-in-romania-doar-in-oradea/
Zilele JAZZ-ului Romanesc
Braşov, 25-27 noiembrie 2010

Centrul Cultural REDUTA, orele 19:00

Vineri 25.11.2011:
  - Marius Popp – Amplitude
  - Marius Pop Electric Project
Sâmbătă 26.11.2011:
  - Mike Godoroja & Blues Spirit
  - Pedro Negrescu – The Bridge of Friendship
Duminică 27.11.2011:
  - Vega Band
  - Mircea Tiberian Trio

Detalii: brasov.net/festival-national-de-jazz-la-brasov
Jazz and More Sibiu
13-16 octombrie 2011

Sibiu, Teatrul Gong

Joi 13.10.2011:
  - Irinel Anghel & Sorin Romanescu Duo (RO)
  - Laura Konjetzky/Lucas Niggli Duo (pian, perc)(D, CH)
  - Ava Mendoza (USA)
  - Side A: Ken Vandermark / Håvard Wiik / Chad Taylor (USA, N)
Vineri 14.10.2011:
  - Glue: Tom Arthurs, Miles Perkin and Yorgos Dimitriadis (GB, CDN, GR)
  - Blank Disk Trio: Georg Wissel, Srdjan Muc, Robert Rozsa (SRB)
  - Blisk: Rudi Fischerlehner, Tom Arthurs, Matthias Müller, Miles Perkin(A, GB, D, CDN)
  - The Ames Room: Jean–Luc Guionnet, Will Guthrie, Clayton Thomas (F, AUS)
  - Red Trio: Rodrigo Pinheiro, Hernâni Faustino, Gabriel Ferrandini (P)
Sâmbătă 15.10.2011:
  - SeduCânt: Ana Chifu, Maria Chifu, Diana Rotaru (RO)
  - Matthias Schubert & Scott Fields (D, USA)
  - Foton Quartet: Jakub Cywinski, Gerard Lebik, Artur Mawski, Wojciech Romanowski (PL)
  - Jaruzelski’s Dream Trio: Piero Bittolo Bon, Francesco Cusa, Stefano Senni (I)
  - The Astronomical Orchestra: Matthias Muller, Christian Marien, Clayton Thomas, Matthias Schubert, Jean Luc Guionnet, Tom Arthurs, Will Guthrie (D, AUS, F, GB)
Duminică 16.10.2011:
  - Gorilla Mask Trio: Peter Van Huffel, Roland Fidezius Rudi Fischerlehner (CDN, D)
  - Charlotte & Mr. Stone: Sophie Tassignon / Simon Vincent (B, GB)
  - Polwechsel: Burkhard Beins, Martin Brandlmayr, Werner Dafeldecker, Michael Moser (A)
  - Achim Kaufmann / Frank Gratkowski / Clayton Thomas (D)

Pagina oficială: www.jazzandmore.ro
Gărâna Jazz Festival 2011
21-24 iulie 2011

Poiana Lupului, Gărâna

Joi 21.07.2011:
  - Horea Crișovan Quartet (România)
  - Avishai Cohen Trio (Israel)
  - Liviu Butoi Quartet feat Luiza Zan (România)
  - Jazzpospolita (Polonia)
Vineri 22.07.2011:
  - Frederika Krier Quartet (Germania)
  - Hiromi feat Anthony Jackson and Simon Philips (Japonia, SUA)
  - Food feat Christian Fennesz (UK, Norvegia, Austria)
  - Mike Godoroja & Blue Spirit (România)
Sâmbătă 23.07.2011:
  - Mathias Eick Quintet (Norvegia)
  - Nik Bartsch's Ronin (Elveția)
  - Nicolas Simion Trio (Austria)
  - Mario & the Teachers (România)
Duminică 24.07.2011:
  - M Theory (România)
  - Jan Bang and Poppies from Kandahar (Norvegia, Suedia, SUA)
  - Lars Danielsson (Suedia)

Pagina oficială: www.garana-jazz.ro
Sibiu Jazz Festival 2011
8-15 mai 2011

Locaţie: Sala Thalia, Teatrul Gong, Piaţa Mică

Duminică 08.05.2011
  20:00 Piaţa Mică - Yuri Honing "Wired Paradise" (Olanda)
Luni 09.05.2011
  20:00 Piaţa Mică - Prezent Percussion (România)
Marţi 10.05.2011
  20:00 Piaţa Mică - Trenul de Noapte (România)
Miercuri 11.05.2011
  20:00 Piaţa Mică - Eduard Jak Neumann "Funkin le free" (România)
Joi 12.05.2011
  19:00 Sala Thalia - Filarmonica Sibiu - Winston Vogel (dirijor), Jean Baptiste Fonlupt (solist)
  19:00 Teatrul Gong - Fanny Beriaux Quartet (Belgia)
Vineri 13.05.2011
  19:00 Sala Thalia - Liviu Butoi & Friends (România, Ungaria)
  21:00 Sala Thalia - Chromosomos (Polonia)
Sâmbătă 14.05.2011
  19:00 Sala Thalia - Harry Sokal Trio (Austria)
  21:00 Sala Thalia - Chucho Valdes & The Afro Cuban Messengers (Cuba)
Duminică 15.05.2011
  19:00 Sala Thalia - China Moses & Raphael Lemonier Quartet (USA, Franţa)
  21:00 Sala Thalia - Maria Joao & Mario Laginha Quartet (Portugalia)

Pagina oficială: www.sibiujazz.ro
EUROPAfest 2011
Bucureşti, 7-13 mai 2011


300 muzicieni din 45 ţări - Concerte blues, jazz & pop, Bucharest International Jazz Competition, Jeunesses International Music Competition, Caffe Festival.

Pagina oficială: www.jmevents.ro
Sighişoara Blues Festival - ediţia a 7-a
24-26 februarie 2011

Locaţie: sala de concerte Mihai Eminescu, de la orele 19:30

Joi 24.02.2011
  - Crossroads (România)
  - Little Brothers (USA)
Vineri 25.02.2011
  - Diane Blue & Roberto Morbioli (USA)
  - Davina & the Vagabonds (USA)
Sâmbătă 26.02.2011
  - Steven De bruyn, Roland & Tony Gyselinck (Belgia)
  - Murali Coryell (USA)

Pagina oficială: www.blues-festival.ro
Concert Mike Godoroja & Blue Spirit
Sibiu, 10 noiembrie 2010

20:00 Teatrul Gong
Concert Damian Draghici - "Jazz in the City"
Bucureşti, 12 noiembrie 2010

20:00 Sala Palatului

Bilete: eventim.ro
Concert Herbie Hancock
Bucureşti, 29 octombrie 2010

20:00 Sala Palatului

Bilete: myticket.ro
Jazz and More Sibiu
15-17 octombrie 2010

Sibiu, Teatrul Gong

Vineri 15.10.2010:
  - Superimpose (Matthias Müller & Christian Marien) (D)
  - Harri Sjöström & John Russell (SF, GB)
  - The Light Trio (PL)
  - Willi Kellers & Frank Paul Schubert & Clayton Thomas (D, AUS)
  - Marco Eneidi & DD Kern Duo (USA, A)
  - E + U Mann (D)
Sâmbătă 16.10.2010:
  - Frank Paul Schubert & Antonis Anissegos (D,GR)
  - Olaf Rupp & Shoji Hano (D, J)
  - The Astronomical Unit (D, AUS)
  - Franz Hautzinger's Speakers Corner (plus Martin Sievert, Wolfgang Reisinger)(A)
  - Gebhard Ullmann's BassX3 (plus Chris Dahlgren, Clayton Thomas)(D, USA, AUS)
Duminică 17.10.2010:
  - Willi Kellers solo
  - Mircea Tiberian & Chris Dahlgren (RO, USA)
  - Grix (Floros Floridis, Antonis Anissegos, Yorgos Dimitriadis) (GR)
  - Uwe Oberg (solo) (D)
  - Lurk Lab (Matthias Schubert, Uli Böttscher, Jörg Fischer) (D)
  - Tom Rainey Trio (+ Ingrid Laubrock, Mary Halvorson) (USA)

Pagina oficială: www.jazzandmore.ro
Samfest Jazz 2010
23-26 iunie 2010

Satu Mare, Filarmonica "Dinu Lipatti", orele 19:00

Miercuri 23.06.2010:
  - In JazzTenso (România)
  - Tomasz Stanko Quintet (Polonia, Danemarca, Finlanda)
Joi 24.06.2010:
  - Mike Godoroja & Blue Spirit (România)
  - Bega Blues Band (România)
  - Special Providence (Ungaria)
Vineri 25.06.2010:
  - Jazz Friends (România)
  - Sorin Romanescu (România)
  - Snako Dixie Jazz Band (România)
Sâmbătă 26.06.2010:
  - Macro World (România)
  - Skopje Connection (Macedonia, Italia)
  - Lars Danielsson Trio (Suedia, Grecia, Marea Britanie)

Pagina oficială: www.samfest.ro
Gărâna Jazz Festival 2010
22-25 iulie 2010

Poiana Lupului, Gărâna

Joi 22.07.2010:
  - Funky Growl (România)
  - Elina Duni Quartet (Elveţia)
  - Terje Rypdal & Miroslav Vitous & Gerald Cleaver (Norvegia)
Vineri 23.07.2010:
  - Bela Fleck, Zakir Hussain & Edgar Meyer (SUA/India)
Sâmbătă 24.07.2010:
  - Marcin Wasilewski Trio (Polonia)
  - Brederode Quartet (Olanda)
  - Muthspiel Trio (Austria)
  - Djabe (Ungaria)
Duminică 25.07.2010:
  - Bega Blues Band (România)
  - Patricia Barber (SUA)
  - Dan Berglund's Tonbruket (Suedia)
  - Trygve Seim & Frode Haltli (Norvegia)

Pagina oficială: www.garana-jazz.ro
Sibiu Jazz Festival 2010
9-16 mai 2010

Locaţie: Sala Thalia, Teatrul Gong, Piaţa Mică

Duminică 09.05.2010
  12:00 N.Bălcescu-Piaţa Mare-Piaţa Mică - Mars Fanfara / Jazz Parade
  20:30 Piaţa Mică - J. Viewz (Israel)
  23:00 Music Pub - Jam session
Luni 10.05.2010
  12:00 N.Bălcescu-Piaţa Mare-Piaţa Mică - Mars Fanfara / Jazz Parade
  13:30 Piaţa Mică - Funk Factory (România)
  19:00 Teatrul Gong - Concursul Sibiu Jazz Festival
  20:30 Piaţa Mică - Indigo Band (Serbia)
  23:00 Atrium Café - Jam session
  23:00 Liquid The Club - "Student Jazz Party", Khidja
Marţi 11.05.2010
  14:00 N.Bălcescu-Piaţa Mare-Piaţa Mică - Mars Fanfara / Jazz Parade
  15:00 Flying Time Party Zone - Jazz Lounge Session cu Khidja
  19:00 Teatrul Gong - Gala Formaţiilor Studenţeşti
  20:30 Piaţa Mică - Horia Brenciu Orchestra (România)
  23:00 Music Pub - Jam session
  23:00 Liquid The Club - "Student Jazz Party", Jam Session Horia Brenciu Orchestra
Miercuri 12.05.2010
  14:00 N.Bălcescu-Piaţa Mare-Piaţa Mică - Mars Fanfara / Jazz Parade
  18:30 Sala Thalia - Vernisajul Expoziţiei "Focus JAZZ"
  20:30 Piaţa Mică - Zum (România)
  21:00 Sala Thalia - Ramon Valle Trio (Cuba)
  23:00 Atrium Café - Jam session
Joi 13.05.2010
  14:00 N.Bălcescu-Piaţa Mare-Piaţa Mică - Mars Fanfara / Jazz Parade
  18:30 Sala Thalia - Béla "Szakcsi" Lakatos Gypsy Groove (Ungaria)
  20:30 Piaţa Mică - Geta Burlacu Band (Moldova)
  21:00 Sala Thalia - Beata Przybytek Quintet (Polonia)
  22:00 Atrium Café - Zum (România)
  23:00 Music Pub - Jam session
Vineri 14.05.2010
  14:00 N.Bălcescu-Piaţa Mare-Piaţa Mică - Mars Fanfara / Jazz Parade
  18:30 Sala Thalia - Sam Newsome & Lucian Ban - "The RO-USA
    Jazz Suit"
  20:30 Piaţa Mică - Manfred Weinberger & Billy Bontas Quartet
    (Germania)
  21:00 Sala Thalia - Kenny Garrett Quartet (SUA)
  23:00 Atrium Café - Jam session
Sâmbătă 15.05.2010
  12:00 N.Bălcescu-Piaţa Mare-Piaţa Mică - Mars Fanfara / Jazz Parade
  18:30 Sala Thalia - Benni Chawes Quintet (Danemarca)
  20:30 Piaţa Mică - Concert Guilty Lemon (Râmania)
  21:00 Sala Thalia - Yuri Honing Acoustic Quartet (Olanda)
  23:00 Music Pub - Jam session
Duminică 16.05.2010
  14:00 N.Bălcescu-Piaţa Mare-Piaţa Mică - Mars Fanfara / Jazz Parade
  19:30 Sala Thalia - Jazz Bigband Graz (Austria)
  20:30 Piaţa Mică - Eduard Jak Neumann "Curtainbust" (România)
  23:00 Atrium Café - Jam session

Pagina oficială: www.sibiujazz.ro
Concert Eric Clapton & Steve Winwood
Bucureşti, 11 iunie 2010

20:30 Stadionul Tineretului - Iolanda Balas Soter

Bilete: eventim.ro
EUROPAfest 2010
Bucureşti, 7-12 mai 2010


250 muzicieni din 36 ţări - Concerte blues, jazz & pop, Bucharest International Jazz Competition, Jeunesses International Music Competition, Caffe Festival.

Dintre invitati: ORCHESTRA DA TRE SOLDI / Italia, STELZHAMMA / Austria, BLUES RADIO BUDAPEST / Ungaria, QL / Romania, PARAFUSIONS / Italia, Ungaria, ART VOICES / Armenia, SAXEST & SIIM AIMLA / Estonia, MILO SUCHOMEL QUARTET / Slovacia.

Pagina oficială: www.jmevents.ro
Duke Ellington Orchestra
Bucureşti, 25 aprilie 2010

20:30 Sala Palatului

Bilete: eventim.ro
Sighişoara Blues Festival - ediţia a 6-a
25-27 februarie 2010

Locaţie: sala de concerte Mihai Eminescu, de la orele 19:30

Joi 25.02.2010
  - Raul Kusak (România)
  - Homemade Jamz (SUA)
Vineri 26.02.2010
  - Eden Brent (SUA)
  - Sue Foley (Canada)
Sâmbătă 27.02.2010
  - Doug Macleod (SUA)
  - Eric Sardinas (SUA)

Pagina oficială: www.blues-festival.ro
Christmas Blues - "Sir Blues" Vali Răcilă and Friends - invitat c.o. harph blues
Braşov, 18 decembrie 2009

21:00 Club Blue Train
Concert Crăciun Ion Baciu & Harry Tavitian & Cserey Csaba
Bucureşti, 19 decembrie 2009

19:00 Ateneul Român
Concert Crăciun Harry Tavitian & Cserey Csaba
Făgăraş, 20 decembrie 2009

CoverClub Făgăraş
Concert Crăciun Harry Tavitian & Cserey Csaba
Târgu-Mureş, 21 decembrie 2009

Club Jazz&Blues
Blue Train Blues Summit
Ediţia a 3-a, Braşov, 19-21 noiembrie 2009


Joi 19.11.2009
21:00, Club Blue Train
  - Noris
  - Fernet Blues Company
Vineri 20.11.2009
21:00, Club Blue Train
  - Cyfer
  - "Sir Blues" Vali Racilă
Sâmbătă 21.11.2009
21:00, Club Blue Train
  - F.A.M. Blues Band
  - Midnight Train

Concert DIANA KRALL
22 noiembrie 2009

Sala Palatului, Bucureşti

Bilete: www.myticket.ro
Pagina artistei: www.dianakrall.com
Festivalul JAZZ AND MORE 2009
Sibiu, 16-18 octombrie 2009


Vineri 16.10.2009
18:00, Teatrul GONG
  - Aka Free
  - Irinel Anghel/Sorin Romanescu Duo
  - Szilard Mezei Trio
  - The Fonda/Stevens Group (USA)
Sâmbătă 17.10.2009
17:00, Teatrul GONG
  - Soundcheck
  - Magda Mayas/Tony Buck Duo
  - Mircea Tiberian/Maria Raducanu/Lisle Ellis
  - Johnny La Marama
Duminică 18.10.2009
17:00, Teatrul GONG
  - Mikolaj Trzaska/Clayton Thomas/Tony Buck
  - Christoph Irmer/Marc Charig Duo
  - Cush Trio
  - Frank Paul Schubert Quintet

Pagina oficială: jazzandmore.ro
Bucharest Masters of Jazz
23-25 octombrie 2009

Sala Palatului, Bucureşti

Vineri 23.10.2009:
  - Richard Bona / Eliane Elias
Sâmbătă 24.10.2009:
  - Chick Corea, Stanley Clarke, Lenny White (Power Of Three)
Duminică 24.10.2009:
  - Mike Stern Band / Branford Marsalis

Miercuri 25.11.2009:
  - Jan Garbareck Group

Bilete prin: www.eventim.ro
Gărâna Jazz Festival 2009
17-19 iulie 2009

Poiana Lupului, de la orele 19:00

Vineri 17.07.2009:
  - Jazz de Necaz (România)
  - Andrzej Jagodzinski Trio (Polonia)
  - Nik Bartsch Ronin (Elveţia)
  - Terje Rypdal Group (Norvegia)
Sâmbătă 18.07.2009:
  - Platonic Band (România)
  - John Abercrombie (SUA)
  - Helge Lien Trio (Norvegia)
  - Bega Blues Band & Friends (România)
Duminică 19.07.2009:
  - Trigon (România)
  - Miki Farcas Trio (România, Germania)
  - Ulrich Drechsler Fortune Cookie (Austria)
  - Nils Petter Molvaer (Norvegia)

Pagina oficială: www.garana-jazz.ro
Sibiu Jazz Festival 2009
11-17 mai 2009

Locaţie: Sala Thalia, Teatrul Gong, Piaţa Mică

Luni 11.05.2009
  19:00 Teatrul Gong - Concursul Sibiu Jazz Festival
Marţi 12.05.2009
  19:00 Sala Thalia - Big Band Gaio (Cluj-Napoca), George Enescu
    Jazz College Orchestra (Bucureşti), Gala Laureaţilor, Guilty Lemon
    (Sibiu), Headliner (Cluj-Napoca), Iulia Constantin & Band (Sibiu)
Miercuri 13.05.2009
  19:00 Piaţa Mică - Headliner (România)
  19:30 Sala Thalia - Radio String Quartet Viena (Austria)
      "Celebrating the Mahavsihnu Orchestra"
  21:30 Teatrul Gong - Florin Răducanu Group (România, Olanda)
Joi 14.05.2009
  19:00 Piaţa Mică - Marcian Petrescu "Trenul de noapte" (România)
  19:30 Teatrul Gong - Tricycle King Size (Belgia)
  21:30 Teatrul Gong - Kampec Dolores & Istvan Grencso (Ungaria)
Vineri 15.05.2009
  19:00 Piaţa Mică - Ioan Gyuri Pascu & "The Blue Workers" (România)
  19:30 Teatrul Gong - Jan Ptaszyn Wroblewski Quartet (Polonia)
  21:30 Sala Thalia - Thorbjorn Risager Septet (Danemarca, Norvegia)
Sâmbătă 16.05.2009
  19:00 Piaţa Mică - PREZENT mini bigband (România)
  19:30 Teatrul Gong - Teodora Enache & 4Given (România)
  21:30 Sala Thalia - Omar Sosa Quartet (Cuba, Mozambic, Senegal)
       "Afreecanos"
Duminică 17.05.2009
  18:00 Piaţa Mică - Mandinga (România)
  20:00 Sala Thalia - Arturo Sandoval Sextet(Cuba, SUA)

Pagina oficială: www.sibiujazz.ro
Sighişoara Blues Festival - ediţia a 5-a
19-21 februarie 2009

Locaţie: sala de concerte Mihai Eminescu, de la orele 19:30

Joi 19.02.2009
  - Sonny & his Wild Cows (Ungaria)
  - Lil Dave Thompson & Band (SUA)
Vineri 20.02.2009
  - Rag, Mama Rag (Marea Britanie)
  - John Primer & Band (SUA)
Sâmbătă 12.02.2009
  - Ana Popovic & Band (Serbia)
  - Lucky Peterson & Band (SUA)

Pagina oficială: www.blues-festival.ro
Festivalul JAZZ AND MORE 2008
Sibiu, 17-19 octombrie 2008, Teatrul GONG, de la orele 18:00


Vineri 17.10.2008
  - Boys Band Trio +VJ (Polonia)
  - Mircea Tiberian (România)
  - Sound On Survival: Marco Eneidi / Lisle Ellis / Peter Valsamis + Hans Falb (Austria, Canada, SUA)
Sâmbătă 18.10.2008
  - Carlo Actis Dato / Baldo Martinez Duo (Italia, Spania)
  - Irinel Anghel + video live (România)
  - Gul 3 (Suedia)
  - Raw Materials: Vijay Iyer / Rudresh Mahanthappa (SUA)
Duminică 19.10.2007
  - Arthur Kell Quartet (SUA)
  - Marco Eneidi (SUA)
  - Grid Mesh (Germania)
  - Atipico Trio (Italia)

Pagina oficială: jazzandmore.ro
Festivalul Bucharest Masters of Jazz
Bucureşti, 23-26 octombrie 2008

Sala Palatului, de la orele 19:00

Joi 23.10.2008
  - Al Jarreau
Vineri 24.10.2008
  - Monty Alexander Trio
  - The World Famous Count Basie Orchestra
Sâmbătă 25.10.2008
  - Erik TRuffaz
  - Dianne Reeves
Duminică 26.10.2007
  - Five Peace Band (Chick Corea, John McLaughlin, Christian McBride, Kenny Garrett, Vinnie Colaiuta)
Gărâna Jazz Festival 2008
18-20 iulie 2008


Vineri 18.07.2008: (de la ora 19:00)
  - The Lituanian Jazz Trio (Lituania)
  - Miroslav Vitous & The Mediteranian Meeting (SUA, Italia)
  - Lars Danielsson & Leszek Mozder (Suedia, Polonia)
  - Dominique Dipiazza & Horea Crisovan Project (Franţa, România)
Sâmbătă 19.07.2008: (de la ora 18:00)
  - Jaroslaw Smietana (Polonia)
  - Djabe feat. Steve Hacket (Ungaria)
  - Victor Wooten Group (SUA)
  - Nightlosers (România)
Duminică 20.07.2008: (de la ora 18:00)
  - Charles Lloyd Duo & Jason Moran (SUA)
  - Harry Tavitian & Orient Expres (România, Ungaria)
  - Yellow Jackets feat. Mike Stern

Pagina oficială: www.garana-jazz.ro
Sibiu Jazz Festival 2008
5-11 mai 2008


Luni 05.05.2008:
18:00 Casa Sindicatelor
  - Vernisajul expoziţiei multimedia "Focus Jazz"
19:00-24:00 Casa Sindicatelor
  - Concurs formaţii studenţeşti de jazz
Marţi 06.05.2008:
19:00-24:00 Casa Sindicatelor
  - Premierea participanţilor Gala Formaţilor Studenţeşti de Jazz
Miercuri 07.05.2008:
19:30-24:00 Casa Sindicatelor
  - Berti Barbera & 4Given (România)
  - Carlo Nardozza Quintet (Belgia)
Joi 08.05.2008:
19:30-24:00 Casa Sindicatelor
  - Antonio Flinta Trio (Italia)
  - Lasse Lindgren "Hip Bop Constellation" (Suedia)
Vineri 09.05.2008:
19:30-24:00 Casa Sindicatelor
  - Djabe (Ungaria)
  - Henry Franklin / Eldad Tarmu Quintet (SUA, Israel, România)
  - La Floresta (Spania)
Sâmbătă 10.05.2008:
19:30-24:00 Casa Sindicatelor
  - Piotr Wojtasik Quintet & A. Jagodzinski (Polonia)
  - Jean Loup Longnon Big Band (Franţa)
Duminică 11.05.2008:
19:30-24:00 Casa Sindicatelor
  - Marius Popp Trio feat. Harry Sokal (România, Austria)
  - Tok Tok Tok (Germania, Nigeria)

Pagina oficială: www.sibiujazz.ro
SIGHIŞOARA BLUES FESTIVAL - ediţia a 4-a
14-16 februarie 2008

Locaţie: sala de concerte Mihai Eminescu

Joi 14.02.2008
  - Survolaj (România)
  - Tatrai Tibor (Ungaria)
Vineri 15.02.2008
  - Someday Baby (Ungaria)
  - Sugar Blue (SUA)
Sâmbătă 16.02.2008
  - Corey Harris (SUA)
  - Debbie Davis (USA)

Pagina oficială: www.blues-festival.ro
Harry Tavitian Christmas Tour
14-16 decembrie 2007


Duo Harry Tavitian (pian, fluiere, voce) - Cserey Csaba (baterie, percutie)

Vineri 14 decembrie, ora 19:00, Teatrul de Nord, Satu Mare
Sămbătă 15 decembrie, ora 21:30, Clubul Blue Train, Braşov
Duminică 16 decembrie, ora 21:30, Imperium Pub, Sibiu

Pagina oficială a artistului: www.harrytavitian.ro
Timisoara Jazz Festival
Timisoara, 30 noiembrie-2 decembrie 2007, Teatrul Naţional


Vineri 30.11.2007
  - Horea Crisovan & Mega + Band (România)
  - Decebal Badila Trio (România, Germania)
Sâmbătă 01.12.2007
  - Soleanu Trio (România)
  - Balanescu Quartet (Anglia)
  - Nils Petter Molvaer Trio (Norvegia)
Duminică 02.12.2007
  - Aura Urziceanu Quartet (Tommy Smith, Arild Andersen,
   Paolo Vinaccia)
  - Ulf Wakenius Quartet (Suedia, Danemarca)

Pagina oficială: timisoara-jazz.ro
Festivalul Internaţional de Muzică Contemporană
JAZZ AND MORE
Sibiu, 11-14 octombrie 2007, Pavilionul 2007 - Cazarma 90


Joi 11.10.2007
  - Bürger & The PrettyBoys
  - Max Nagl Trio
  - Sanda Weigl & Orchestra
Vineri 12.10.2007
  - Strings and Wires Trio
  - Trio Local
  - Scorch Trio
Sâmbătă 13.10.2007
  - Brainstorm
  - The A Trio
  - Roy Nathanson’s SOTTO VOCE
Duminică 14.10.2007
  - Robotobibok
  - TYFT Trio
  - By Any Means

Pagina oficială: jazzandmore.arttouse.ro
Kronstadt Jazz Festival
Braşov, 7-9 septembrie 2007, Teatrul Sică Alexandrescu


Vineri 07.09.2007:
  - Groove Factory (România)
  - Eldad Tarmu Chamber Jazz Ensemble feat. Yoni Halevy (România,
   SUA, Israel)
  - Gyarfas Istvan Trio feat. Szaloky Bela (Ungaria)
Sâmbătă 08.09.2007:
  - Paul de Castro & Orquesta Dengue (Peru, Italia, România, SUA,
   Ungaria, Venezuela)
  - Mircea Tiberian Trio (România, SUA)
  - Wlodek Pawlik Trio (Polonia)
Duminică 09.09.2007:
  - Nicolas Simion Group - "Transylvanian Groove" (Australia,
   Germania, Polonia)
  - Anca Parghel & The Next Generation (România)
  - Andrei & Bădilă feat. Barry Altschul "Happy Meeting" (România,
   Germania, SUA)

Gărâna Jazz Festival
12-15 iulie 2007


Joi 12.07.2007:
  - Berti Barbera & 4Given (România)
  - Voer (Olanda)
  - Marius Mihalache (România)
Vineri 13.07.2007:
  - Jan Garbarek Group (Norvegia, Germania, Franţa)
Sâmbătă 14.07.2007:
  - Viktoria Tolstoy (Suedia)
  - Dixi Krauser "Bass and Fusion" feat. von Lech (Germania)
  - Maciej Sikala Trio (Polonia)
  - Nguyen Le (Franţa)
  - Alexandrina (România)
Duminică 15.07.2007:
  - Eldad Tarmu Jazz Ensemble (SUA, Ungaria, România)
  - Scott Henderson (SUA)
  - Teodora Enache (România)
  - Acum (România)

Pagina oficială: www.garana-jazz.ro
Sibiu Jazz Festival 2007
5-13 mai 2007


Vineri 04.05.2007:
18:00 Holul Mare al Primariei Sibiu
  - Vernisajul expoziţiei multimedia "Focus Jazz"
Sâmbată 05.05.2007:
19:00-24:00 Pavilionul 2007
  - Galele Formaţilor Studenţeşti de Jazz
Duminică 06.05.2007:
19:00-24:00 Pavilion 2007
  - Premierea participanţilor la Galele Formaţilor Studenţeşti de Jazz
  - Concert al formaţiei câştigătoare
  - Concert Imre Beatrix Group (România)
  - Concert Formaţia Prezent (România)
Luni 07.05.2007:
14:00 Piaţa Mare
  - AG Weinberger Blues Project
20:00-24:00 Pavilion 2007
  - Marius Popp Grup (România)
  - Didier Lockwood and Thomas Enhco & Co (Franţa)
   www.didierlockwood.com
Marţi 08.05.2007:
14:30 Piaţa Mare
  - Concert Formaţia GLORIA
  (Congo,Ruanda,Camerun,Burkina Fasso,Mali,Romania)
20:00-24:00 Pavilion 2007
  - Herbie Kopf Quartet (Elveţia) www.herbiekopf.com
  - Enrico Rava Quintet (Italia) www.enricorava.com
Miercuri 09.05.2007:
20:00-24:00 Pavilion 2007
  - Largo feat. Gast Waltzing (Luxemburg)
  - Dee Dee Bridgewater: "J'ai 2 amours" (SUA, Franţa, Argentina)
   www.deedeebridgewater.com
Joi 10.05.2007:
20:00-24:00 Pavilion 2007
  - Goudsmit/Trujillo/Vierdag/Vink (Olanda)
  - Archie Shepp's Born Free Band (SUA)
   www.archieshepp.com
Vineri 11.05.2007:
14:30 Piaţa Mare
  - Concert Kilimandscharo Dub et Riddim Society
  (Austria,Ghana,Anglia,Senegal,SUA)
20:00-24:00 Pavilion 2007
  - Dean Bowman Quartet (SUA) www.deanbowman.com
  - Chico Freeman y Guataca (SUA, Cuba, Columbia) www.chicofreeman.com
Sâmbătă 12.05.2007:
14:30 Piaţa Mare
  - Concert Fanfara Mourcourt (Belgia)
20:00-24:00 Pavilion 2007
  - Marian Petrescu Trio (Finlanda, UK, Romania)
  - Zbigniew Namyslowski Quintet (Polonia) www.namyslowski.com
Duminică 13.05.2007:
20:00-24:00 Pavilion 2007
  - Michaela Rabitsch & Robert Pawlik Quartet (Austria)
   www.michaelarabitsch.com
  - Vienna Art Orchestra (Austria) www.vao.at

Pagina oficială: www.sibiujazz.eu
Alte informaţii: sibiupeople.ro/ro/sibiu+jazz+festival


EUROPAfest 2007
7-13 mai 2007


Bucharest International Jazz Competition
Concerte live jazz, blues & pop
Jam sessions / Master-classes


Pagina oficială: www.jmevents.ro

SIGHIŞOARA BLUES FESTIVAL - ediţia a 3-a
15-17 februarie 2007


În fiecare seară de la 19:30 în sala de concerte Mihai Eminescu

Au interpretat: Vali Racilă, Ferenczi Gyorgy (Ungaria), Harry Tavitian, Blues Cafee, Al Cook (Viena), A.G.Weinberger


Pagina oficială: www.blues-festival.ro

web design:: cos software solutions